Medycyna chińska liczy sobie ponad 5000 lat i sięga wieków starożytnych z okresu dynastii SHANG (ok. 1000 lat p.n.e.). Jej rozkwit nastąpił 2000 lat temu. Skupiała ona w sobie przede wszystkim akupunkurę, ziołolecznictwo, masaż oraz diagnostykę chorób z pulsu i zmian na języku.
Źródłem rozkwitu medycyny chińskiej było dążenie do nieśmiertelności lub przynajmniej długowieczności. Ten kierunek rozwoju zawdzięczają Chiny taoizmowi, który czerpie wiedzę z obserwacji przyrody i zgłębiania związków kosmicznych.
Chińczycy głęboko wierzyli, że lepiej jest dbać o zachowanie zdrowia niż walczyć z chorobą. Wiedzieli też, jak dokonać jednego i drugiego. Swe mądrości lecznicze spisali po raz pierwszy już w III w. p.n.e. w „Żółtego Cesarza Księdze Medycyny Wewnętrznej”. Przedstawili w niej siły rządzące światem i człowiekiem, czynniki warunkujące zdrowie i powodujące choroby oraz metody ich zwalczania. W II w. p.n.e. stworzyli „Kanon Materia Medica”, w którym zawarli wiedzę o ziołach, stanowiącyh podstawę chińskiej medycyny.
Chińska kultura propaguje utrzymanie równowagi energii w naszym organizmie. Qi to przepływ energii w naszym ciele. Ta równowaga energii jest kluczowym zagadnieniem w koncepcji Jin i Jang oraz Teorii Pięciu Przemian. Polega na funkcjonowaniu i pracy organizmu w harmonii z samym sobą i otoczeniem w celu osiągnięcia optymalnie dobrego samopoczucia.
Klasyczna starożytna medycyna chińska zakłada, że w organizmie najważniejsza jest równowaga, a gdy ona jest osiągnięta, to następują w człowieku procesy samoregulacji, które powodują prawidłowe funkcjonowanie wszystkich organów. Preparaty TIANSHI stosowane w medycynie chińskiej i tybetańskiej pozwalają na osiągnięcie właśnie takiego stanu tej równowagi.

Jin i Jang

Jin i Jang to fundamentalna zasada chińskiej filozofii zdrowia i życia, mówiąca o przeciwstawnych, a zarazem wzajemnie uzupełniających się energiach. Zasada ta dotyczy wszystkich aspektów życia.
Jin manifestuje się jako endogeniczny, spoczynkowy, zwalniający, schładzający, ciemniejący, materialny oraz kurczący się pierwiastek.
Jang manifestuje się jako egzogeniczny, ruchomy, przyspieszający, podgrzewający, jaśniejący, pełen energii oraz rozszerający się pierwiastek.
Uważa się, że siły Jin i Jang zmieniają się cyklicznie, krążą i przekształcają się jedna w drugą, co przedstawiane jest za pomocą białego punktu na czarnej stronie symbolu Jin oraz czarnego punktu na białej stronie Jang.

Teoria Pięciu przemian

Teoria Pięciu Przemian jest w Tradycyjnej Medycynie Chińskiej drugim obok teorii Yin i Yang systemem opisującym wszystko, co dzieje się zarówno we Wszechświecie, jak i w mikrokosmosie, jaki stanowi człowiek. Według filozofii chińskiej człowiek jest częścią natury i podlega jej prawom, a jego organizm jest odbiciem Wszechświata.
Teoria Pięciu Przemian mówi o wszechobecnej zasadzie ruchu, zmianach następujących cyklicznie i wzajemnym przenikaniu wszystkich elementów Wszechświata. Najlepszą ilustracją tej teorii jest następowanie po sobie kolejnych pór roku: Wiosna, Lato, Późne Lato, Jesień, Zima, które odpowiadają kolejno przemianom: Drewno, Ogień, Ziemia, Metal, Woda.
Teoria 5 przemian
Teoria Pięciu Przemian opisuje wszystkie procesy zachodzące cyklicznie; oprócz pór roku są to: pory dnia, fazy życia, smaki, kolory, produkty spożywcze, emocje, narządy człowieka itd.
Zgodnie z ta teorią poszczególnym żywiołom odpowiadają odpowiednio organy: Wątroba, Serce, Śledziona, Płuca i Nerki.
Przemiany tworzą dynamiczną równowagę, będącą wynikiem nieustannej zmienności. Każdej fazie tego cyklu odpowiada inna energia, inne potrzeby i możliwości kosmosu, wszechświata, a także naszego ciała. Fazom tego cyklu przyporządkowany jest nasz zegar biologiczny, a także nasze najważniejsze narządy. Każdy z nas składa się z innych proporcji 5-ciu żywiołów, z czego zazwyczaj jeden jest dominujący.
Między tymi elementami (żywiołami) zachodzą 3 podstawowe cykle: twórczy, zw. karmiącym jeden element jest żywicielem nastepnego, kontrolujący oraz w niszczący, wg schematu:
Akupunkter podwójny TIENS

































(Materiał źródłowy: www.pl-tiens.com, autor: Jolanta Załucka)